מתחם הדר למדעים ולאמנויות

בית הספר הריאלי העברי בחיפה
כיתות היסוד והחטיבה בהדר (א'-ט') – בי"ס למדעים ולאמנויות
הרצל 16, חיפה 3312103
טל: 04-8668115 פקס: 04-8640622
[email protected]

מתחם הדר למדעים ולאמנויות

מנהל: אורן בן ג'ויה

מתחם הדר

תחום המדעים ותחום האמנויות נמצאים, שניהם, על פני הרצף התרבותי האנושי וממוקמים בשני קצותיו הרחוקים. ייחודו של הסניף נובע מן ההבנה, ששני קטבים אלה, השכלתני והרגשי-ערכי, משלימים זה את זה; לפיכך, יש לעסוק בהם במקביל, ובכך להביא להעצמת כל תחום בפני עצמו, להעצמתם ההדדית של שני התחומים, גם יחד, ולפיתוח התלמיד כאדם שלם.

בית הספר הריאלי העברי בחיפה

מעט היסטוריה

ההיסטוריה של ביה"ס הריאלי העברי בחיפה מתחילה במבנה תיכון הדר, שבו עוצבו פניו הפדגוגיים והחינוכיים של ביה"ס מראשיתו ועד היום. הבניין הראשון בסניף, בנין הכיפה ההיסטורי ("בית שפירא") נחנך, אמנם, בשנת 1913, אך רק משנת 1921 החלו ללמוד בו כל תלמידי ביה"ס בכיתות ז'-י"ב. כשהתפצל ביה"ס לסניפים, המשיך תיכון הדר לשרת את החטיבות האחיות – תיכון מרכז ותיכון אחוזה, באמצעות "המכון להכנת שיעורים ולעבודה עצמית", שיועד לחיזוק ולתגבור תלמידי ה"רפורמה" מכל הסניפים.

התחדשות פדגוגית ותשתיתית:

החל משנת תש"ף פועל סניף הדר כמתחם מאוחד – המאגד את שלוחת כיתות היסוד בהדר וחטיבת הביניים תחת רצף פדגוגי והנהלה משותפת. כיום לומדות במתחם (בשני מתחמים סמוכים) כיתות א'-ט' שתלמידיהן מגיעים מחיפה ומסביבותיה. המתחם שותף לתכנית הלימודים האחידה של ביה"ס, מתמקד במדעים ואמנויות ומתגבר את הלימודים בתחומים אלה.

החל משנת הלימודים תשפ"א, ילמדו במתחם הדר במתכונת של חמישה ימים בשבוע. במסגרת זו יתקיימו הלימודים בימים א'-ה', כאשר כל יום לימודים יחל בשעה 08:00 ויסתיים בשעה 14:15 – בכלל הגילאים. שעות ההוראה שנלמדו ביום שישי עד כה יוטמעו בתוך תוכנית הלימודים בימים א'-ה' במסגרת תוכנית פדגוגית חדשה.

מנהלי הסניף לדורותיהם:

יצחק שפירא, שמעון בר חמא, ד"ר שאול רובינזון, אביגדור אור, צבי וכס, מיכאל שב, שלמה שחף, רמי זוהר, עוזי שטיינברג, זהבית זליג, אורן בן-ג'ויה.