המכלול הפדגוגי

בית הספר הריאלי העברי בחיפה
המכלול הפדגוגי
שד' אבא חושי 15, חיפה 3478620
טל: 04-9110370 פקס: 04-8260692
[email protected]

המכלול הפדגוגי

הסמנכ"ל לפדגוגיה: זוהר גינוסר

המכלול הפדגוגי

המכלול הפדגוגי הוא מטה מקצועי הייחודי לבית הספר הריאלי. ייעודו – להניע את ביה"ס למימוש חזונו ולטפח את העשייה החינוכית כמרכיב מרכזי בסדר היום הבית-ספרי. תפקידי המכלול הם:

  1. להמשיך וליזום מהלכי פיתוח המבוססים על מחויבות לחזון 'הריאלי 2030' ולתפיסת ה'מארג' כמדיניות בית-ספרית, תוך אינטראקציה עם קהילת ביה"ס.
  2. ליצור מסגרות להובלה, להכשרה ולהתפתחות של הסגל.
  3. ללוות את המתרחש בביה"ס וללמוד ממנו באמצעות מהלכים של מדידה והערכה.

מבנה המכלול הפדגוגי נגזר מתפקידיו וכולל את המדורים הבאים: "פיתוח פדגוגי", "מחקר והערכה", "טיפול בפרט", ו-"תכניות בין-לאומיות". בכל אחד מהמדורים הללו מפותחות תפיסות, מטרות, עקרונות ואסטרטגיות המתוות דרכים לעיצוב סדר היום הבית-ספרי. בנוסף, אחראי הסמנכ"ל לפדגוגיה על מערך הגדנ"ע, ועל מחלקת "שיווק והרשמה".

 פיתוח פדגוגי

הפיתוח הפדגוגי עוסק בעיצוב מתמיד של החשיבה הפדגוגית של ביה"ס על היבטיה השונים. הוא ניזון מלימוד תיאורטי ומעשי ותפקידו ליצור מהלכים המשלבים בין צרכי המציאות לבין הידע האקדמי תוך שיח עם הקהילה. אנשי הפיתוח עוסקים בהתוויית כיוונים להתפתחות פדגוגית תוך יצירה של כלים ושל מסגרות למימושם, וכן בהובלתה של תפיסת ה'מארג' ובעיצוב מסגרות פעולה עבורה. תחומי הפיתוח נגזרים מסדר היום הבית ספרי ומשלבים היבטים פדגוגיים של התחנכות ולמידה, של ארגון וקהילה, של ערכי מוסר ושל תפיסת הידע.

מחקר והערכה

מתוך תכנית האב של בית הספר שנכתבה בשנת ה-90 להיווסדו: "ויסות עצמי ורמת מודעות גבוהה הם תנאי בסיסי לקיומו האיכותי של כל ארגון ולהתקדמותו בעולם המשתנה. לפיכך נדרשים הערכה, רפלקציה ומשוב תמידיים אשר יאפשר את הוויסות העצמי ואת רמת המודעות הנדרשת ויקדמו את בית הספר באופן מתמיד". ההתייחסות אל מערך ההערכה הבית ספרי היא כאל מכלול של תהליכי התפתחות ולמידה שיטתיים וארוכי טווח, שתכליתם:

  • לכוון את תהליכי הניהול, החינוך וההוראה בבית הספר באופן ממוקד ומדויק ככל האפשר
  • לעצב תרבות ניהולית המבוססת על נתונים ולא רק על תחושות בטן כרקע ללימוד המצב ולקבלת החלטות
  • ללמוד נקודות הראויות לשיפור או לשימור הנוגעות לכלל האוכלוסייה בבית הספר, בחתכים שונים
  • להפיק לקחים ולגזור מהם תכניות עבודה

טיפול בפרט

מטרתו של הטיפול בפרט היא לתת מענה להטרוגניות של התלמידים ולתמוך בצרכים המיוחדים שלהם. אנו מבקשים להפוך את המערכת הבית-ספרית למתאימה יותר לצרכים של ימינו, ללמוד להתמודד עם אתגרים משתנים בעידן טכנולוגי – דחיית סיפוקים, דימוי עצמי נמוך, בעיות קשב וריכוז ולסייע בידי התלמידים לטפח תחושה של מסוגלות. מעבר לשעות השילוב שניתנות לילדים אלו, נבחנות תכניות לטיפוח כישורי חיים כמו: היבטי חיים בראי הקולנוע, העצמה לבנות הפנימייה הצבאית, קבוצות העצמה ללקויי למידה, טיפול באמצעות אמנויות לחימה וכדומה. לתלמידים מחוננים או מצטיינים ניתנות מסגרות העשרה – פעילות שבועית במדעטק, כיתה מתמטית, כיתה מדעית, השתלבות במוסדות אקדמיים כגון אוניברסיטת חיפה, הטכניון והאוניברסיטה הפתוחה וכדומה. צוות הטיפול בפרט כולל פסיכולוגיות, יועצות, מורות שילוב ומטפלים באמנויות.

פיתוח תכניות חינוך בין לאומיות

  • תכניות תאומות בשיתוף בתי ספר יהודיים בבוסטון, בקליפורניה, בניו-יורק, בלונדון, באתונה, במוסקבה ובבואנוס איירס בסוגיות של זהות ועמיות יהודית.
  • תכניות לימוד בשיתוף בתי ספר לא יהודיים בסוגיות של סובלנות וחתירה לשלום – על בסיס ערכים הומניסטיים אוניברסליים, שיש בהם חינוך לדמוקרטיה בעידן הגלובלי. קהילות בגרמניה, בפולין ובסלובניה.
  • תכניות גרשון אבנר לשגרירים צעירים – תכניות מנהיגות להכשרת קולות חדשים בתקשורת וקידום דיאלוג ושיח בין-תרבותי בסוגיות של זהות וציונות.

המכלול הפדגוגי

Zohar Ginosar

זוהר גינוסר

הסמנכ"ל לפדגוגיה שליחת מייל 04-9110362
עירית אהרון

ד"ר עירית אהרון

פיתוח פדגוגי,
ראשת אשכול המדעים
שליחת מייל 04-9110376
טל אורון

טל אורון

הערכה ומדידה שליחת מייל 04-9110367
נביט1

נביט בן דוד

מנהלת לשכה שליחת מייל 04-9110362
ניר זינגר

ניר זינגר

פיתוח פדגוגיה דיגיטלית-מתוקשבת שליחת מייל 04-9110369

ד"ר גלעד שפירא

יועץ בכיר לפיתוח פדגוגי ולמדעי הרוח שליחת מייל 04-9110368

הגדנ"ע

עומר

עומר יגאל

מנהל הגדנ"ע שליחת מייל 04-8146611

מורן שפירא

מזכירת הגדנ"ע שליחת מייל 04-8146611

מחלקת שיווק והרשמה

רקפת טל

מנהלת שיווק והרשמה שליחת מייל 04-8620696
אלה דימנט

אלה דימנט

רכזת הרשמה שליחת מייל 04-8620696

מיטל נגרין

רכשת הרשמה שליחת מייל 04-8620696