יסוד אחוזה - בי

בית הספר הריאלי העברי בחיפה
יסוד אחוזה – מדעים, טכנולוגיה ומנהיגות
קריית ספר 25, חיפה 3467644
טל: 04-8243937 פקס: 04-8260337
[email protected]

יסוד אחוזה - בי"ס למדעים, טכנולוגיה ומנהיגות

מנהלת: איילה יהודה

יסוד אחוזה

ייחודו של סניף יסוד אחוזה הוא בראש ובראשונה בית. אנו מדגישים כי "יסוד אחוזה הבית שלי", ומשמעות הדבר היא כי אנו מעניקים יחס אישי ותחושה של בית לכל חבר בקהילה שלנו- תלמיד, איש צוות והורה.
הדבר בא לידי ביטוי בהיכרות אישית עם כל אחד, בבניית מסגרות זמן לשיחות אישיות עם תלמידים ואנשי צוות, שיחות משוב תקופתיות על כוס קפה אליהן מוזמנים ההורים המעוניינים ועוד.
לשכלול המיומנויות החברתיות והתקשורת הבינאישית יש מקום נכבד בסדר היום שלנו. אנו מקיימים שעות חברות המשותפות ליועצת ולמחנכת בכיתות א על מנת להפוך את הקבוצות לכיתות מגובשות, לייצר חברויות ולשכלל את המיומנויות החברתיות שלהם. בנוסך בכיתות א-ג מתקיימת שעת מפג"ש שכבתית (משחק, פגישה, גיבוש ושעשוע) שמטרתה להרחיב את היכרות התלמידים עם השכבה כולה ולאפשר מפגש חברתי איכותי בתיווך הצוות.
היחס לפרט אינו פוסח על הצוות ובמסגרת טיפוח הצוות והתמיכה במורים חדשים הנכנסים לצוות, זכינו בפרס כבית ספר המצטיין בקליטת מורים חדשים.
בנוסף, ייחודו של בית הספר הוא מדעים, טכנולוגיה ומנהיגות.אנו מאמינים שתחומים אלו הם בעלי חשיבות רבה בעיצוב אישיותם של התלמידים.
המנהיגות מטפחת מודעות עצמית, מעורבות והשפעה בסביבה וחינוך לערכים.
המדעים מטפחים סקרנות, חקר, על מיומנויותיו, עניין בקשת רחבה של תחומי דעת ותחומי חיים.

בתחום המדעים אנו מפתחים את סקרנות הילדים ומקנים להם מיומנויות חשיבה בסיסיות ומיומנויות חקר.

הטכנולוגיה מאפשרת היכרות עם מגוון עשיר של מיומנויות (טכנולוגיות גבוהות- תלת ממד, תכנות, סקראטש, פוטושופ, חריטה בלייזר, מיומנויות בסיס- תפירה, נגרות, רקמה ובישול) ושימוש בהן לטובת יצירת תוצרים של תהליך פדגוגי.

בכיתות היסוד באחוזה תכנית לימודים רחבה במדעים, הכוללת התנסות וחקר במעבדה, בפינת החי ובגינה הלימודית של ביה"ס, שיעורי ניצני פיסיקה וכן יציאה לסיורים בגן החיות ובמדעטק .

בנוסף, נלמדות בסניף בהרחבה מיומנויות המחשב השונות, המיושמות בפרויקטים השונים וכן משתלבות בלמידה מתוקשבת במגוון מקצועות.

אורח חיים בריא: ביה"ס מקדם בריאות, מתבצעות מגוון פעילויות בנושא, ביה"ס זכה עד כה בשני כוכבי בריאות.

בית ספר ירוק: ביה"ס זכה בתו ירוק והוא מקדם צמצום במשאבים, מחזור בשירות הפדגוגיה, חיסכון במים וחשמל ועוד.

בתחום המנהיגות פותחה תכנית לימודים ייחודית במנהיגות לתלמידי כיתות א-ו. מעגלי המנהיגות מתרחבים: אני מנהיג את עצמי, אני מנהיג במשפחה ובקבוצה, אני מוביל בכיתה, בביה"ס ובקהילה.

תכנית המנהיגות מדגישה את הוויסות העצמי והמודעות העצמית וכן את החינוך לערכים כבסיס למנהיגות הרחבה יותר.

בנוסף לשיעורי המנהיגות מתקיימות פעילויות המבוססות על התכנית, חוצות גיל וחוצות תחומי דעת.

הפעילויות מאפשרות לקיחת אחריות ומימוש המנהיגות האישית והקולקטיבית תוך טיפוח מעורבות חברתית. לדוגמא: שעת סיפור (תלמידים בוגרים החונכים תלמידים צעירים, שעה בשבוע, בה מכינים עבורם פעילויות), מועצת תלמידים וועדות (ועדת מעשים טובים, ועדת מנהיגות סביבתית, ועוד), התנדבות בקהילה (מועדוניות, מרכז שמע, ביה"ס לחינוך מיוחד- גיל, ביה"ס אחווה, בית האבות פסגת אחוזה ועוד).

מיומנויות המנהיגות באות לידי ביטוי גם בדרך הלמידה הפעילה והלמידה משולבת פרויקטים, בה נדרשים התלמידים למעורבות פעילה בתהליך, מיומנויות של עבודה בצוות, הצגה בפני קהל, ויסות זמן, בחירה, והערכה.

במתחם אחוזה מצויים שני גני ילדים- מרשת הריאליגן, לגילי חובה וטרום חובה-  הריאליגן "אורנים" והריאליגן "ברושים".

 

קצת היסטוריה

המגרש שעליו ממוקם מבנה כיתות היסוד באחוזה נרכש בשנת 1935. בשל קשיים כספיים ובגלל המאורעות בארץ עוכבה הבנייה ופתיחתו של הסניף. הנהלת בית הספר הסתפקה בשנת תרצ"ז (1937) בהקמת צריף (צריף הצופים שנהרס עם בניית הבניין החדש בסניף. גם הצופים התחדשו במבנה יפה הממוקם בחטיבת הכיתות התיכוניות באחוזה). מנהלו הראשון של הסניף היה מר לוי וולף שניהל אותו עד פטירתו בשנת 1947 (פינה לזכרו נמצאת במתחם הסניף). המבנה  שימש את הכיתות התיכוניות עד כיתה י',  ורק בשנת 1950 הורחב לכיתות היסוד. בתחילה עבור כיתות ה'-ו' בלבד ולאחר מכן עבור כיתות א'-ו'. הסניף הפך לעצמאי ולחטיבת הביניים נבנה בניין אחר במורד הגבעה. במהלך השנים הורחב הסניף, כשהצריף הראשון המשיך לשמש עבור לימוד של נושאים חינוכיים שונים. בצד הימני של המגרש נבנה בניין נוסף, שעם הזמן שופץ למבנה הריאלי-גן הראשון.